menu

language عاشقانه نیست منتشر شد

به یاد شیرین هایی که پرکشیدند و فرهادهایی که در تلخی روزگار زمین گیر شدند...
بیان آنچه در این روزها بر جان و جهان ما ایرانیان گذشته است، با بضاعت واژه‌ها حتی در شعر نمی‌گنجد. چگونه شرح بیان باید داد اندوه مادران و پدران داغدار، همسران دل سوخته، فرزندان بی‌پناه و مهم‌تر مام میهن را كه اینچنین به عزای فرزندان رعنای خود نشسته است. چه عشق‌ها، چه دانایی‌ها و چه جوان‌هایی كه اسطوره شدند، پیش از به ثمر نشستن. مگر می‌شود دید و دم بر نیاورد ...
به عنوان عضوی از جامعه هنری مستقل كشور و پیش از آن انسانی كه می‌داند پشتوانه واقعی و مهم‌ترین داشته‌اش بودن در بطن اجتماع است، امروز كه از بهت و حیرت فاصله گرفته‌ام، این یادداشت را تقدیم حضور می‌كنم تا در ملال این روزهای خواهران و برادران داغدارم شریك باشم.
پروژه «با من بخوان» با رویكردی اجتماعی - انتقادی از سال 1397 طراحی و در سال جاری اجرا شده و مجموعه عوامل آن سعی داشتند با زبان گویای هنر كه مسئولیت بازتاب نمودها و احوالات روز جامعه را دارد، با مردم هم نوا و هم صدا باشند. از این رو پس از وقایع هولناك و غیر قابل باور روزهای اخیر احساس كردیم اجرای این مجموعه حق مطلب این روزها را ادا نمی‌كند و قطعات، باید كامل‌تر شده تا هم حزن خانواده‌های این عزیزان را التیام باشد هم در حافظه جمعی تاریخی كشور این فاجعه غیر قابل باور به زبان موسیقی ثبت شود تا رسالت «با هم خواندن» را عهده دار شویم.
با صراحت تمام و آگاهی كامل، انتقاد جدی خود را به رفتارهای غیر قابل گذشت و خلاف اخلاق را به دست اندركاران ابراز داشته و آرزو داریم كاش برای تسكین این اندوه جانكاه رفتار خردمندانه‌تر، صادقانه‌تر و مهربان‌تری در قبال هم وطنانمان خصوصا آنها كه در این مدت جگر گوشه‌های خود را در آغوش ندارند از جانب حاكمیت شاهد باشیم. شاید دره عمیقی كه بین مردم و ایشان است كمی هموار شود. به هر ترتیب به گواه تاریخ ما مردم جمع و جامعه‌ایم و همواره در برابر ناملایمات استوار و متحدیم. این پل، پایه بسیار دارد و البته با هم بودن ما یك حماسه است و اصالت با وطن است، با ایران است.

این بخشی از یادداشت علیرضا قربانی در پی لغو کنسرت با من بخوان بود که پس از آن قطعه عاشقانه نیست را به یاد جانباختگان و بازماندگان فاجعه سقوط هواپیمای اوکراینی منتشر نمود. آهنگ «عاشقانه نیست» داستان این روزهای همه ما است که در سوگ عزیزان پرافتخار وطن هستیم اما تنها راه عبور از این روزهای سخت، کنار هم بودن و خواندن از امیدی است که در دلمان کمرنگ شده است. به امید آنکه مرهمی بر دل های داغدارمان باشد. 

آهنگساز: حسام ناصری
ترانه: اهورا ایمان
ویلن و ویولا: امین عطایی
ویلنسل: مهرداد عالمی
پیانو: حسام ناصری

 


comment دیدگاه ها